|
Nőgyógyászat
|
Nőgyógyászati rákszűrés
Minden nőnek ajánlott évente részt venni nőgyógyászati rákszűrésen (leghamarabb a szexuális élet megkezdésétől 2-3 évvel). Nőgyógyászati rákszűrés során panaszmentes nőknél olyan külső-belső nemiszervi elváltozásokat keresünk, amelyek rákmegelőző állapotra utalva kockázatot jelenthetnek nemiszervi rák kialakulására.
A vizsgálat ideális időpontja a menstruációs ciklus középideje körül van.
A rákszűrés menete:
- A szeméremtest megtekintése után a hüvely feltárása,vizsgálata
- a méhszájról cytológiai anyagvétel + kolposzkópia (a méhszáj vizsgálata optikai nagyításban)
- bimanuális vizsgálat (két kézzel végzett vizsgálat a has és a hüvely felől)
- hüvelyi ultrahang vizsgálat (méh, petevezetők, petefészkek)
- emlők vizsgálata(tapintás, átvilágítás - Breast light (https://youtu.be/WtF6wzOFbKY)
- a vizsgálatok értékelése,leletezés,javaslat további vizsgálatokra
Méhszáj cytológiai eredmény értékelése (PAP):
- P1, P2 leletekben daganatgyanú nincs, további kezelést nem igényel
- P3 eredmény esetén megfelelő kezelés után a vizsgálat ismétlése javasolt. Ha a lelet újból P3, akkor szövettani anyagvétel javasolt, a méhszáj kúp alakú kimetszésével.
- P4, P5 eredmény esetén már daganatgyanús, ill. rákos sejtek láthatók. Ilyenkor sürgős szövettani vizsgálat szükséges, mely leggyakrabban a méhszáj kúp alakú kimetszését jelenti.
Conisatio: A méhszáj kúp alakú kimetszésével biztosítható a pontos szövettani diagnózis, és az esetek nagy részében (P3) a műtét a gyógyulást is jelenti.
HPV szűrés és védőoltás
A humán papillómavírus (HPV) az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő kórokozó, körülbelül 630 millió fertőzöttel szerte a világon. A kórokozó a szervezetbe bejutva jellemzően a bőr, a szájüreg, a légutak, a nemi szervek és a végbél hámrétegében szaporodik. Az emberek életük során kb. 50–80 százalékban átesnek valamilyen HPV fertőzésen.
A HPV-típusok rizikócsoportjai:
magas rizikójú: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 67, 68, 70
átmeneti rizikójú: 40, 42, 43, 51, 54, 61, 62, 69, 71, 72, 73, 77, 82, 83, 84, 86, 87
alacsony rizikójú: 6, 11, 44, 55, 74
A „nem rákkeltő” típusok (alacsony rizikójú - low risk) szemölcsöket okoznak a bőrön, a külső nemi szerveken. Ezek jóindulatú elváltozások ugyan, de kellemetlenek és igen makacsok, kezelésük hosszadalmas (ecsetelés, fagyasztás, kimetszés), és gyakran kiújulnak.
A HPV „rákkeltő” típusai (magas rizikójú - high risk) a hámban, nyálkahártyában úgynevezett „rákmegelőző” és „rákos” elváltozásokat okozhatnak (méhnyakrákot, hüvely-, szeméremtest-, hímvessző- és végbélrákot, illetve a legújabb kutatások szerint a gége-, garat- és szájüregi rákok mintegy 50%-ának háttérében is a HPV áll.)

A humán papillómavírus 16-os és 18-as típusa a méhnyakrák és a CIN 2/3 esetek több mint 70%-áért, a 6-os és 11-es típusa pedig a genitális szemölcsök mintegy 90%-áért felelős. A HPV vírussal fertõzött nyálkahártyasejtek döntõ többsége hónapok alatt – többnyire 1-2 éven belül – meggyógyul. Az a csekély százalék, amelyekben a vírus perzisztál, veszélyeztetetté válik a méhnyakrák kialakulása szempontjából.
A méhnyakrák a nők daganatos eredetű halálozásának második leggyakoribb oka világszerte: minden évben mintegy 500 ezer új eset fordul elő és évente 270 ezer nő veszíti el életét a méhnyakrák következtében. Magyarországon évente 1200-1300 nőnél diagnosztizálnak invazív méhnyak daganatot, mindemellett a magyarországi halálesetek száma az európai átlag háromszorosa. Minden héten 8 fiatal-középkorú nő hal meg ma Magyarországon méhnyakrákban.
Tatabányai és tatai magánrendelésemen várom kedves pácienseimet nőgyógyászati rákszűrésre.
HPV fertőzés
gyakran tünetmentes és az esetek nagy százalékában magától elmúlik. A humán papillómavírus azonban néhány esetben méhnyakrákot okoz, amely világviszonylatban és Magyarországon is a mellrák után a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a nők körében.
A méhnyakon kialakult rákmegelőző állapotokból kezelés hiányában 2-3 évtized alatt fejlődhet ki a méhnyakrák. A szexuális úton történő fertőzést követően, 6-8 hónapos inkubációs idő után a vírus genetikai anyaga bejut a sejtmagba, és önálló replikációra képessé válik. A késői fázisban, körülbelül kilenc hónap elteltével a betegek egy része tartósan tünetmentes marad, másoknál elindul a rosszindulatú átalakulás.
A HPV más, ritkább daganatfélék kialakulásában is szerepet játszik, így felelősnek tekinthető a hímvesszőn és a hüvely környékén kialakuló daganatok felének, a végbéldaganatok 2/3-ának és a feji daganatok 1/5-ének kialakulásáért is
HPV elleni védőoltás
Mivel a már létrejött HPV fertőzésnek hatásos ellenszere nincs, nagyon lényeges a megelőzés! A HPV elleni védőoltás nem fertőző, HPV-szerű részecskéket tartalmaz, ami kiváltja a szervezet immunválaszát, így a méhnyakrák és a szemölcsök kialakulása ellen hathatós védelmet nyújt .A HPV elleni védőoltás hatására az immunrendszer képes lesz arra, hogy a valódi vírus megjelenése esetén gyorsabban termeljen ellenanyagot ellene. Ezáltal a szervezet képes lesz kivédeni a fertőzést.
A HPV elleni védőoltást az Egyesült Államokban 9-12 éves lányoknak rutinszerűen adják, még a nemi élet megkezdése előtt. Ebben az esetben az oltás szinte 100%-os védelmet nyújt a méhnyakrák és a szemölcsök kialakulása ellen. Magyarországon a 2014/15-ös tanévben több mint 70 ezer 12.életévüket betöltött 7.osztályos lány kapott HPV elleni védőoltást (ÁNTSZ)
A HPV elleni védőoltást három részletben adják be: az első után két hónappal, majd újabb hat hónap elteltével követezik az utolsó vakcina. Az oltást követően is évente rendszeresen folytatni kell a méhnyakrák szűrést.
A korábban forgalomban került két- és négykomponensű oltás mellett már a kilenckomponensű vakcina is elérhető Magyarországon.
A tatabányai és tatai magánrendelésemen lehetőség van a HPV szűrésre. Természetesen vállalom a HPV elleni védőoltás beadását is.
Bővebben: http://www.sznptt.hu/index.php/programjaink/60, http://www.hpvdoktor.hu/
Fogamzásgátlás
A családtervezés mindenki számára lehetővé teszi a terhesség vállalásának időzítését. A nem kívánt terhesség megelőzésére szolgáló fogamzásgátló módszerek megakadályozzák a petesejt és a hímivarsejt találkozását, a megtermékenyülést, illetve a beágyazódást.
A tatabányai és tatai magánrendelésemen Önnel közösen, személyre szabottan választjuk ki az Ön számára leginkább megfelelő "biztos" fogamzásgátló módszert.
Nem hormonális
- óvszer
- pesszárium
- spermicidek
- spirál
Hormonális
- hüvelygyűrű
- injekció
- spirál
- tabletta
- tapasz
Műtét
A módszer kiválasztását részletes kórelőzmény felvétel,vizsgálat, nőgyógyászati rákszűrés (évente) és szükség esetén laborvizsgálat előzi meg.
Bővebben: http://www.fogamzasgatlas.hu/
Nőgyógyászati fertőzések diagnosztikája és kezelése
A hüvely a szervezet védekező rendszerének fontos része, a felszálló nőgyógyászati fertőzések megelőzésében kiemelt szerepe van. Bizonyos mennyiségű váladék élettani állapotban is található a hüvelyben. Ez a hüvelybemenetbe nyíló mirigyek váladékából, a méhszájban elhelyezkedő nyák egy részéből, és a hüvelyfalról leváló sejtekből áll össze.
A hüvely nem steril szerv. A hüvelyben normál körülmények között található mikroorganizmusok közül legfontosabbak a lactobacillusok. Ezek a tejsavtermelő baktériumok biztosítják a hüvely normál, savas pH értékét, és szerepet játszanak a hüvelyi fertőzések elleni védekezésben.
A hüvely bakteriális egyensúlyának felborulása esetén az védtelenné válik a fertőzésekkel szemben.
A hüvelyi mikroflóra felborulásának lehetséges okai
- antibiotikumok használata,
- fogamzásgátlók szedése,
- tüszőhormon hiánya (időskori hüvelygyulladás),
- védekezés nélküli szex,
- tisztálkodószerek túlzott mértékű használata,
- életmódból adódó stressz,
- a hüvelyi pH eltolódása lúgos irányban (vérezgetés, idő előtti burokrepedés),
- szövetroncsolódás (sérülések, vetélés, szülés, műtétek),
- szoros műszálas ruházat,
- szaunák, uszodák, közös strandok használata.
A leggyakoribb fertőzések
gombás hüvelygyulladás:
- tünet: többnyire kínzó viszkető érzéssel jelentkezik
- diagnózis: nőgyógyászati vizsgálat, kenet, tenyésztés
- kezelés: helyi és szájon át adott gyógyszer
bakteriális hüvelygyulladás
- tünet: A hüvely vegyhatása lúgos irányba tolódik el, kellemetlen szagú, fehéres-szürkés, bő hüvelyi váladékozás jelentkezik
- diagnózis: nőgyógyászati vizsgálat, pH mérés, kenet
- kezelés: helyi és szájon át adott gyógyszer
szexuális úton átvihető fertőzések - STD
Chlamydiasis
- tünet: többnyire nincs, súlyosabb esetben vizeléskor fájdalom, égő érzés, vérezgetés nemi aktus után, alhasi fájdalom, bővebb folyás
- szövődmény: sterilitás
- diagnózis: mintavétel a méhnyakból - PCR teszt
- kezelés: szájon át adott gyógyszer
HPV
- tünet: nemi szervi szemölcsök-condyloma (HPV LR), kétes vagy kóros cytológiai eredmény (HPV HR)
- diagnózis: nőgyógyászati vizsgálat, mintavétel a méhnyakból - PCR teszt
- szövődmény: méhnyakrák (HPV HR)
- kezelés: condyloma ecsetelése, coagulatiója,immunrendszer erősítése
kóros méhszáj elváltozás vagy annak gyanúja esetén szövettani anyagvétel,továbbiak az eredménytől függően. sze. komplex onkológiai kezelés
|
|
|
|