|
PCOS kivizsgálása és kezelése
|
POLICISZTÁS OVÁRIUM SZINDRÓMA (PCOS)
Kritériumok
A jelenleg érvényben levő, ún. 2003-as rotterdami kritériumok szerint a PCOS diagnózis kimondásához három kritériumból legalább kettő megléte szükséges:
- Peteérési vagy menstruációs zavar (rendszertelen a havivérzés vagy a ciklus során nem figyelhető meg peteérés)
- Férfihormon-túlsúly tünetei (aknés bőr, erőteljesebb szőrnövekedés, hajhullás, hasra történő hízás)vagy laboratóriumi jelei (pl.emelkedett tesztoszteron szint)
- Policisztás ováriumok észlelése ultrahanggal (mindkét petefészekben min. 12db 10 mm-esnél kisebb ciszták találhatók, amelyek gyöngyfüzérszerűen helyezkednek el)
amennyiben más endokrin betegség kizárható.
A PCOS leggyakoribb tünetei:
- pattanásos, zsíros bőr
- aknék állvonalban és/vagy hát, dekoltázs területén
- rendszertelen női ciklus (kevesebb, mint 22 napos vagy több, mint 35 napos), esetleg pecsételő vérzés
- hajhullás, esetleg kopaszodás
- erőteljesebb szőrnövekedés (arc, mellbimbók környéke, kar, has)

A PCOS KIVIZSGÁLÁSA:
A diagnózis bizonyos tünetek meglétén alapul, nem pedig konkrét laboratóriumi értékeken. A PCOS diagnózisa tehát klinikai, a beteg kikérdezésén, megvizsgálásán alapszik, a laboratóriumi vizsgálatok egyéb betegségek kizárásához kellenek.
ANAMNÉZIS
Az első vizit alkalmával nem csak a hozott leletek értelmezése történik meg , hanem sor kerül az egyéni és a családi anamnézis felvételére. A nőgyógyász orvos kikérdezi a tüneteket, rákérdez az életmódra, különös tekintettel az étrendre és a mozgásra, illetve a mindennapos stressz mértékére. Ez alapján eldönti, hogy szükség van-e még egyéb vizsgálatokra (hogy megtörténjen a társbetegségek vagy más betegségek kizárása).
A PETEFÉSZKEK HÜVELYI ULTRAHANG VIZSGÁLATA
A korai follikuláris szakban kell végezni, amikor még fejlődésnek indult tüsző nem zavarhatja az értékelést. A hasfalon keresztül végzett vizsgálat (szüzesség esetén jön szóba) kevésbé részletdús, hájas hasfal esetén gyakran értékelhetetlen. A radiológiai kritériumok: Mindkét petefészekben egyenként legalább 12 darab, 10 mm-nél kisebb ciszta vagy az ováriumok térfogata 10 ml-t meghaladó. Ha van 10 mm-es vagy nagyobb ciszta, akkor a vizsgálatot a következő ciklus elején újra el kell végezni. CT vagy MRI sokkal több információt ad, de az alapkivizsgáláshoz nem szükséges.

LABORVIZSGÁLATOK
Ha a panaszok, tünetek és az alapvető orvosi vizsgálat alapján PCOS gyanuja merül fel, a következő menstruációs ciklus 2-6. napja valamelyikén (az első nap a menstruáció megjelenésének napja) a következők javasoltak:
Vérvétel (reggel, éhgyomorra) az alábbiak meghatározására:
- össz-tesztoszteron
- SHBG
- 17-OH-progeszteron
- delta-4-androsztendion
- DHEAs
- TSH
- prolaktin
- TSH
- FSH
- LH
- kortizol
- vércukor
- koleszterin és triglicerid
- inzulin
A PCOS kezelése

Négyes alapkezelés: ez a lényege a PCO Szindróma terápiájának. A négy pillér a következő:
- Étrend: ez a legtöbbször napi 160 g szénhidrátot tartalmazó étrend, amely azonban egyénre szabott és ennek beállítását, oktatását a dietetikusok végzik el. A terápia sikeréért 70%-ban ez felel!
- Mozgásprogram: attól függően, hogy a páciensnek izomtömeget szükséges-e növelnie vagy inkább a zsírvesztésen van a hangsúly, személyi edzők segíthetik a program összeállítását.
- Inzulinérzékenyítő gyógyszer: legtöbbször metformin hatóanyagot tartalmaz, ritkábban glitazonok bevetésére kerül sor, illetve inozit alapú étrendkiegészítőt ajánlhatunk.
- Stresszkezelés, önismereti munka: az életmódváltás legtöbbször komoly elhatározást igényel, és pszichikai blokkok lebontására van szükség. A PCOS-szel gyakran együtt járó meddőségi problémák, a női önkép torzulásai is nagy terhet jelentenek. Ezek feldolgozásában a pszichológus szakemberek segíthetnek.
|
|
|
|